Çalışma Saatleri : Pzt - Cuma : 09:00 - 18:00

PhobiAR

PhobiAR Nedir?
Kedi, köpek ve böcek fobilerine yönelik geliştirilmiş; ruh sağlığı profesyonelleri tarafından terapi seanslarında kullanılabilecek Artırılmış Gerçeklik (AR) temelli maruz bırakma uygulamalarını içermektedir.
Özgül Fobi Nedir?
Özgül bir durum veya nesne karşısında duyulan belirgin bir korku ya da kaygı olarak tanımlanmaktadır. Özgül fobilerin alt tipleri arasında en sık görülen fobi türü hayvan (kedi, köpek, böcek vb.) fobileridir.
Özgül Fobilerinin Tedavisi
Özgül fobinin tedavisinde ağırlıklı olarak Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) kullanılmaktadır. Bilişsel ve davranışçı tekniklerin kullanıldığı terapi sürecinde maruz bırakma, danışanın aşamalı olarak kaygı duyduğu ortamla ya da uyaranla karşı karşıya getirildiği bir psikoterapi tekniği olarak kullanılmaktadır. BDT uygulamalarında kullanılan bu yöntem, özgül fobi hastalarında etkili bir yöntem olmakla birlikte diğer geleneksel terapilerde olduğu gibi bazı sınırlılıkları bulunmaktadır. Örneğin, seans esnasında danışanın maruz kalması istenilen fobik uyarana ya da nesneye danışan ve terapistin birlikte erişmesi zor ve maliyetli olabilmektedir. Bununla birlikte danışan gizlilik endişesi yaşamaları ya da gerçek zamanlı maruz kalmaya karşı isteksiz olmaları nedeniyle terapiye devam etmek istememektedirler.
Özgül Fobilerde AR Temelli Maruz Bırakma Uygulamaları
Geleneksel terapilerin sınırlılıklarına çözümler üretmek amacıyla, teknolojik gelişmelerden yararlanılmaya başlanmış, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi kullanılarak geliştirilen maruz bırakma uygulamaları hem terapistlere hem de danışanlara sağladığı avantajlarla önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Yapılan kanıt temelli araştırmalar, siber terapi uygulamalarının (AR ve VR) özgül fobilerin tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Kanıt temelli araştırma örneklerine ve siber terapilerin sağladığı avantajlara web sitemizden ulaşabilirsiniz.